Co można robić w Lizbonie – przewodnik po atrakcjach turystycznych stolicy Portugalii

Co można robić w Lizbonie – przewodnik po atrakcjach turystycznych stolicy Portugalii

Lizbona to najbardziej wysunięta na zachód stolica Europy. Mimo to nie można odmówić jej ani braku zabytków oraz atrakcji turystycznych, ani klimatu, ani nocnych rozrywek. Co ciekawe to jedno z najstarszych stolic w zachodniej części Europy. Miejsce, gdzie można napić się dobrej kawy, zjeść ciastko z budyniem – pastéis de nata czy posłuchać rzewnych pieśni fado.

Lizbona wyróżnia się nie tylko falistym położeniem na kilku wzgórzach, ale także starą zabytkową zabudową, nierzadko pokrytą słynnymi płytkami azulejos, licznymi punktami widokowymi oraz ciekawą historią, w której tle przewijają się wielcy odkrywcy i sławni żeglarze. Stolica Portugalii to obecnie mieszanka multikulturowa, którą widać na każdym kroku. Przejawia się to też w miejscowej kuchni, gdzie można spróbować wiele interesujących potraw, z genialnie przyrządzonymi owocami morza na czele.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Lizbonie – największe atrakcje w mieście

Jedną z większych atrakcji Lizbony jest przejazd charakterystycznym, żółtym tramwajem linii nr. 28. Przemierza on wąskie i strome uliczki stolicy Portugalii, po drodze mijając wiele z atrakcji tego miasta. Zatem jazda tramwajem w Lizbonie może być miłym wstępem do zwiedzania.

Przejażdżka tramwajem - jedna z największych atrakcji Lizbony
Przejażdżka tramwajem – jedna z największych atrakcji Lizbony

Dużą atrakcją Lizbony jest także tutejsze Oceanarium, położone w Parku Narodów (Parque das Nações) nad rzeką Tag. Jet ono jednym z większych obiektów tego typu w Europie. W środku w wielkich zbiornikach wodnych można podejrzeć życie podwodne morskich zwierząt. Wśród nich warto wymienić rekiny, płaszczki, tuńczyki oraz wiele innych gatunków ryb oraz stworzeń.

Jeśli chodzi o zabytki to nie można przegapić wizyty przy pomniku Odkrywców, umiejscowionym dzielnicy Belem. Postawiony ku czci zasłużonych postaci żyjących w wieku wielkich odkryć geograficznych. Na sporej wielkości pomniku, umieszczona została platforma widokowa, z której można podziwiać stolicę Portugalii.

Niedaleko pomnika Odkrywców znajduje się kolejny warty zwiedzenia zabytek – wieża Torre de Belem. To charakterystyczna, militarna budowla w Lizbonie. Przykład zdobnego stylu Manuelińskiego, który można zwiedzać także od wewnątrz. Jednak z wierzchu prezentuje się o wiele lepiej, niż od środka.

Jeden z ważniejszych zabytków Lizbony - Torre de Belem
Jeden z ważniejszych zabytków Lizbony – Torre de Belem

Ciekawym punktem na mapie Lizbony jest też klasztor Hieronimitów. Wybudowany, w takim samym stylu jak Torre de Belem – Manuelińskim w XVI wieku. Klasztor ten również znajduje się w dzielnicy Belem. Można w nim podziwiać, nie tylko specyficzne połączenie gotyku i renesansu, ale także groby wielu znamienitych Portugalczyków, w tym rodzinę królewską, wielkich podróżników i literatów.

Niezwykłą atrakcją turystyczną w Lizbonie jest też rodzaj zabytkowej windy – Elevador de Santa Justa. Przemieszcza on turystów z dzielnicy Baixa do placu Carmo. Co najciekawsze winda anta Justa w odróżnieniu od innych przewozi ludzi w pionie, ja tradycyjna, nie jak pozostałe w Lizbonie, które są bardziej kolejkami terenowymi.

Ostatnią, ale wcale nie najgorszą atrakcją Lizbony będzie spacer po dzielnicy Alfama. Wąskie, kręte uliczki, pionowa zabudowa i niepowtarzalny klimat tego miejsca robi wrażenie. Niestety coraz częściej jest punktem obowiązkowym na turystycznej mapie wielu osób odwiedzających stolicę Portugalii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *