Największe atrakcje w Chorwacji, które warto zobaczyć

Największe atrakcje w Chorwacji, które warto zobaczyć

Chorwacja to niezwykle popularny kraj jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy. Jeździmy tam chętnie, jeździmy całymi rodzinami, jeździmy odpocząć. Jednak oprócz niezaprzeczalnych walorów przyrodniczych, przez co rozumiemy też fantastyczne plaże, to Chorwacja może pochwalić się całkiem interesującymi atrakcjami dla turystów. Nie brakuje tu zabytków oraz miejsc, które na prawdę warto zobaczyć. W końcu po to też podróżujemy, by nie tylko leżeć na plaży, ale i zwiedzić nowe destynacje.

Lista top atrakcji w Chorwacji, których nie można przegapić

Dubrownik to na pewno jedno z miast, które warto a nawet trzeba zobaczyć. Niezwykła architektura starego miasta oraz zabytkowe mury miejskie, są tym największym magnesem, który tu przyciąga turystów z całego świata. Do tego trzeba dołożyć zabytki umiejscowione na samej starówce (Pałac Rektorów, Studnia Onufrego, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Pany) oraz wzgórze Srd, na które można wjechać kolejką linową. Dubrownik to także miejsce gdzie kręcono sławny serial „Gra o tron”.

Jedna z większych wakacji atrakcji w Chorwacji - Dubrownik
Jedna z większych wakacji atrakcji w Chorwacji – Dubrownik

Kolejnym niezwykłym punktem na mapie Chorwacji jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Cud natury w pełnym wydaniu. Na jego terenie można podziwiać system jezior połączonych ze sobą groblami i wodospadami. Wszystko położone na leśnym terenie. Sam park ma wyznaczone trasy, których pokonanie zajmuje określoną ilość godzin. Zwiedzanie odbywa się przy pomocy łódek, drewnianych pomostów oraz oczywiście pieszo. Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Split to kolejne miasto, które warto zwiedzić podczas wakacji w Chorwacji. To doskonały przykład połączenia architektury sięgającej dawnych czasów oraz współczesności. Największym i najważniejszym zabytkiem jest tu pałac Dioklecjana, którego historia sięga IV wieku. Warto tu także przejść się promenadą wzdłuż wybrzeża oraz wejść do jednego z miejscowych muzeów. Ciekawym obiektem sakralnym jest tu katedra św. Dujama wraz ze swoją charakterystyczną dzwonnicą.

Fantastycznym miejscem jest też Park Narodowy Krka, który tak samo fascynuje i przyciąga jak Plitwice. Tu również można podziwiać dziką przyrodę, wraz z jeziorami i wodospadami. Dla turystów przygotowano to trasy spacerowe, dzięki którym zobaczymy wszystkie najpiękniejsze zakątki parku. Co ciekawe do niedawna można było się kapać w lazurowych wodach jezior. Jednak teraz jest to zakazane, a liczba turystów wchodząca na teren jest ograniczana, w obawie dewastacji przyrody.

Park Narodowy Krka - największa atrakcja Chorwacji
Park Narodowy Krka – największa atrakcja Chorwacji

Oprócz tych wymienionych atrakcji warto także na swojej liście miejsc w Chorwacji do zobaczenia mieć na uwadze także wycieczkę na wyspę Hvar – jedną z ładniejszych w całym kraju. Kusi polami lawendy, niesamowicie malowniczymi plażami oraz winnicami.

Warta uwagi jest także wizyta w Puli, mieście gdzie naocznie widać wpływ kultury romańskiej. Największym tego dowodem jest pokaźny amfiteatr, który jest numerem jeden jeśli chodzi o tutejsze zabytki.

Jeśli chcemy się oderwać nieco od miejskiej zabudowy i być z dala od ludzi, to warto wybrać się do Parku Narodowego Mljet. Tam pośród bujnej zieleni można się choć na trochę zaszyć. Sosnowe lasy i dwa słone jeziora to tylko część atrakcji jakie czekają na tym po części chronionym terenie.

Fajnym miejscem w Chorwacji jest też Zadar. Miasto może pochwalić się nie tylko zabytkową starówką z wąskimi, urokliwymi uliczkami, a także znanymi morskimi organami, na których gra samo Morze Adriatyckie. Do tego w Zadarze są całkiem ładne plaże, na których można wypocząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *