Zamek Neuschwanstein – garść ciekawostek oraz co warto zwiedzić wewnątrz?

Zamek Neuschwanstein – garść ciekawostek oraz co warto zwiedzić wewnątrz?

Zamek Neuschwanstein to jedna z bardziej znanych atrakcji w Bawarii. Jeśli nazwa Wam nic nie mówi, to na pewno jego zdjęcie nieco rozjaśnij temat. Tak, podobny kształt ma chyba jeszcze sławniejszy zamek Disneya, który oglądamy w czołówkach bajek. To właśnie ta bawarska budowla była inspiracją do stworzenia rysunku-logo, a potem i realnych kopii w disneyowskich parkach rozrywki.

Zamek Neuschwanstein jest bardzo interesującym architektonicznie tworem, gdyż jego historia nie sięga jak innych, głębokich czasów średniowiecza. Zamek bowiem został wybudowany pod koniec XIX wieku, z inicjatywy Ludwika II Wittelsbacha. Zatem z punktu widzenia obronności, nigdy nie miał zbyt wiele do zaoferowania. Natomiast pod względem podniesienia poziomu atrakcyjności turystycznej tego terenu, sprawa ma się zupełnie inaczej. Nie ma chyba w całych Niemczech drugiego takiego zamku, który odwiedzałoby ponad milion trzysta turystów rocznie. Dziennie przez jego sale potrafi przejść nawet i 10 tysięcy zwiedzających.

Mapa Zamek Neuschwanstein

Kilka ciekawostek o Zamku Neuschwanstein

Tak jak już wspominaliśmy, zamek nigdy nie miał charakteru militarnego. Nie mu zatem ani żadnych umocnień, ani pozycji obronnych. Ludwik II zainspirowany twórczością Wagnera, postanowił wybudować swój wymarzony zamek. Mało tego miał on bardzo duży wpływ na końcowy wygląd tej budowli. Każdy detal był uzgadniany z władcą i pomysłodawcą tego projektu.

Zamek Neuschwanstein to przykład stylu romantycznego eklektyzmu w architekturze. Do tego budowla jest jednym z najważniejszych dzieł historyzmu. Mimo to na takie zaszczytne miano, zamek musiał poczekać. Na początku bowiem był obiektem kpin, wśród wielu znawców światowej architektury.

Zamek Neuschwanstein - co warto zobaczyć i zwiedzić
Zamek Neuschwanstein – co warto zobaczyć i zwiedzić

Co ciekawe sam Ludwik II Wittelsbach mieszkał tu niecałe pół roku, mimo iż wprowadził się kiedy jeszcze prace budowlane nie zostały skończone. Zdążył jednak wyprawić 60-te urodziny swojej matki – Marii Fryderyki Pruskiej. Niestety krótko po jego przymusowej abdykacji, znaleziono ciało króla Bawarii.

Powodem przymusowej abdykacji Ludwika II były spory dotyczące jego zadłużenia. Król Bawarii bowiem miał lekką rękę do zaciągania sporych kredytów na swoje czasem szalone projekty. Z tego też powodu tak opornie szły końcowe prace wykończeniowe zamku – brakowało bowiem funduszy. Mimo iż budowla nigdy nie miała być udostępniona do zwiedzania, krótko po śmierci Ludwika została otwarta dla ciekawskich. Oczywiście za opłatą. Pomogło to ukończyć budowę zamku i po części spłacić zaciągnięte długi.

Podczas II Wojny Światowej w Zamku Neuschwanstein był miejscem, gdzie III Rzesza gromadziła dzieła sztuki, zrabowane we Francji. Gromadzono tu także złoto oraz pieniądze. Zamek ocalał od wysadzenia, tylko ze względu na to iż dowódca wojsk nie wypełnił rozkazu.

Zamek Neuschwanstein był brany pod uwagę, przy wyznaczaniu nowej siódemki cudów świata. Do jego budowy wykorzystano – 465 ton marmuru, 1550 ton piaskowca, 400 tysięcy cegieł  oraz 2050 metrów sześciennych drewna. Chyba się opłacało, bo to nie tylko chętnie zwiedzana atrakcja w Bawarii, ale też najczęściej fotografowany zamek w Niemczech.

Zamek Neuschwanstein – zwiedzanie

Zwiedzanie tych prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych odbywa się tylko z przewodnikiem. Zazwyczaj zaczyna się na dziedzińcu i potem kolejno prowadzi przez wnętrza zamku, bogato zdobione freskami, odwołującymi się do dzieł Wagnera. Można tu zauważyć, że dominującą barwą jest kolor niebieski oraz motyw zwierzęcy w postaci łabędzi.

Zamek Neuschwanstein - dziedziniec, początek zwiedzania
Zamek Neuschwanstein – dziedziniec, początek zwiedzania

Najbardziej interesującą komnatą w zamku jest Sala Śpiewaków, bogato zdobiona, która jednak nigdy nie miała służyć jako pomieszczenie do wystawnych przyjęć. Pierwszy koncert urządzono tu dopiero w 1933 roku, w 50-tą rocznicę śmierci Wagnera.

Warte uwagi są w zamku także inne pomieszczenia, chociażby tutejsza kuchnia, jadalnia czy taras z widokiem na jezioro Alpsee. W Neuschwanstein można zobaczyć apartamenty królewskie oraz znacznie skromniejsze pomieszczenia dla służby. Niestety w środku nie można robić zdjęć, ani filmować.

Ale komuś się udało 😉

Zwiedzanie Zamku Neuschwanstein odbywa się o określonej godzinie. Biletów nie kupimy przy samym zamku, trzeba je dostać w kasie we wiosce Hohenschwangau. Kolejki są spore, jednak da się bilety zarezerwować online. Jedyne co to trzeba je faktycznie wykupić w okienku kasy, maksymalnie na około 1,5 godziny przed zwiedzaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *