Zamek w Kórniku – zwiedzanie i atrakcje

Zamek w Kórniku – zwiedzanie i atrakcje

Dziś coś z naszego podwórka. Zamek w Kórniku to jedna z bardziej znanych, nawiedzonych budowli w Polsce. Chodzi tu o ducha Białej Damy, czyli Teofili Działyńskiej, która ponoć o północy schodzi z obrazu, by przejść się po zamkowych komnatach i tutejszym parku. Czy to prawda, czy nie – na pewno warto choć raz zwiedzić zamek w Kórniku. Jego historia wiążę się z dziejami rodów Górków i Działyńskich, dziś  jest pomnikiem historii Polski.

Zamek w Kórniku położony jest w województwie wielkopolskim, niedaleko Poznania. Dziś pełni funkcję biblioteki kórnickiej Polskiej Akademii Nauk.

Historia Zamku w Kórniku

Budowa zamku sięga czasów średniowiecza. Wówczas ród Górków rozpoczął tworzenie swojej siedziby. Mniej więcej około 1430 roku budowa została ukończona. Zamek był otoczony fosą, a wejście do niego było jedynie mostem zwodzonym. Do dziś z tej pierwotnej budowli przetrwały jedynie piwnice oraz część murów.

W XVI wieku zamek po praz pierwszy był poddany przebudowie do stylu renesansowego. Wówczas nawet zatrzymał się tu król Henryk Walezy, który jechał na koronację do Krakowa. Kolejna przebudowa rozpoczęła się w połowie XVIII wieku, kiedy na zamku rządził już ród Działyńskich. Wtedy to budowla została przerobiona na styl barokowy. Natomiast ostatnie poprawki zrobił w Kórniku Tytus Działyński w XIX wieku, kiedy to zamek zyskał sznyt neogotycki.

Co warto zwiedzić na zamku w Kórniku?

Sama bryła zamku jest ciekawa, bo na myśl przynosi budowle obronne. Jednak to co najbardziej jest interesujące znajduje się wewnątrz. Tu można podziwiać drewniane wykończenia wnętrz oraz pokoje mieszkalne dawnych mieszkańców. Wszystko zostało urządzone tak, by nadal czuć ducha minionych epok.

Warto tu zajrzeć do apartamentów właściciela zamku oraz pokoju pani domu. Do zwiedzania zostały udostępnione także jadalnia, salon oraz kącik myśliwski. Na górze można zobaczyć bibliotekę oraz pokoje gościnne.

W salach muzealnych na zamku w Kórniku można podziwiać wyroby z srebra i porcelany, cenne obrazy, a także meble z różnych stylów i epok oraz kolekcję militariów z Polski i Wschodu. Ciekawym zbiorem jest też kolekcja przyrodniczo- etnograficzna Władysława Zamoyskiego, powstała z podróżowania do Australii, Nowej Zelandii i innych wysp Pacyfiku.

Atrakcje zamku w Kórniku
Atrakcje zamku w Kórniku

Pozostałe atrakcje Zamku w Kórniku

Oprócz samego Zamku, warto też zwiedzić dwie oficyny, stojące na dziedzińcu. W jednej z nich, zwanej Klaudynówką – zazwyczaj organizowane są czasowe wystawy.

Na terenie należącym do zamku stoi też wozownia, w której stoją wozy zakupione przez Jana Działyńskiego.

Tuż przy zamku, znajduje się jedno z najstarszych arboretum w Polsce. Wejście jest tu osobno płatne. Na jego terenie znajduje się aż 3000 roślin, w tym sporo egzotycznych. Do tego jest plac zabaw, miejsce do piknikowania oraz ławki, gdzie można odpocząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *